Страници

неделя, 24 март 2013 г.

YP Tera Timantti 120

Преди близо година направихме форумна поръчка на остриета изработени от финландския майстор Antti Mäkinen , но с логото на дядо му Yrjö Puronvarsi, което се е превърнало в запазена марка.
От тази поръчка аз се сдобих с две остриета - въпросното огледално полирано Timantti 120x22 и едно по-малко, отново полирано Timantti 100x20. Малкото ще го довърша в близките дни, а голямото е на 95% готово.
Дървото на дръжката е канадски клен, с не толкова ситни шарки. За тонирането ползвах два различни цвята байц на водна основа. Първо намазах с цвят "палисандър" но се получи доста светло. Двоумих се дали да го оставя така, но в последствие реших да мина и "една ръка" по-тъмно кафяво. Получи се интересна комбинация и преливане на по-тъмно, по-светло кафяво и жълто от самото дърво.
Естествено, направих му и подобаваща фотосесия:








четвъртък, 14 март 2013 г.

Стомана К510

От една форумна поръчка се сдобих с малко качествена стомана К510. Нямам представа кога и как ще разкова остриета от нея. Има вариант да ползвам ковашка работилница на познат. Не знам как ще реша проблема с шлайфането и закалката, но времето ще покаже.

Проблем с качените снимки в prikachi.com

От известно време забелязах, че снимките качени във въпросния сайт имат проблем с визуализцията не само в блога, но и в разни форуми. Постепенно ще преместя снимките в Picasa и ще редактирам публикациите!

Lauri 125 Carbon

За изработката на този нож се повлиях от една тема, която видях в един руски форум. Е, там ножа беше със 150 мм острие. Аз не успях да намеря такова, затова ползвах най-близкия възможен размер. Гарда е фабричен, произведен специално за остриетата на Лаури, но се наложиха леки корекции с пиличките за да го донапасна. Гарда е апликиран върху дървената част. Дървото е тониран ясен. Реших да ползвам по-светло дърво и с по-малко шарки с идеята за по-добра покривност на байца. Тъй като не прецених много добре дълбочината на отвора, при шлайфането се показа. Дупката запълних със смола и стърготини. След като залях и смолата вече стягаше се присетих, че можеше да пооформя малко дупката поне да прилича на нещо. Не ми се преправяше и остана така.

И еднa обща снимка с по-малките "братчета":

Поредното Lauri PT95

Представям ви още едно ножче, с добре познато острие. А именно зоново закаленото Lauri PT95. В суров вид дружката изглеждаше обещаваща, но истинската красота на канадския клен се появи след няколко ръце кафяв байц и шлайфане до шкурка 320. Дурвесината жълтееше и се почудих дали да не тонирам с байц бордо, но мисля, че и с кафявото не сгреших. Като импрегнирах с ленено масло се получи още по-контрастно открояване на фладера на дървото. Накрая финиширах с паста от вазелин и восък (фабрична). Като ми остане време, ще се опитам да му направя и кания.

Едно сравнение на канадски клен и пъпчив явор:

Lauri 44 Carbon

При правенето на дръжката на предното Lauri 44 ми остана заготовка за още едно. Ето, че финализирах и този проект. Дървото е гнил бук, финализиран със слой полиран каноконлит. Гарда е месинг. Направих му и каника и му сложих ремък за носене като некнайф.

Kaankanpaa Saami 105 second edition

Дойде време да покажа няколко нови неща. Ножа обект на тази публикация отдавна има нов собственик, на когото вероятно служи вярно. Острието е Kaankanpaa Saami 105. За дръжката ползвах две парчета орех и шайби брезова кора. Тъй като дървото е много старо, при шлайфането се появи скрит дефект - на задното парче имаше канал от дървояд. Запълних го с каноконлит и почти не личеше. Остриетата от този майстор се появяват все по-рядко и много се чудих дали да не си оставя ножа за колекция, но в крайна сметка отиде на пазара.